Saturday, June 20, 2009

Çubukçu el koydu

Ders kitaplarındaki misyonerlik düşmanlığına Bakan Nimet Çubukçu el koydu: Bu durum düzelecek

Markar Esayan/Taraf

İlköğretim 8. Sınıf İnkılap Tarihi kitabının 7. Ünitesi’nin “Türkiye’ye yönelik tehditler” bölümünde “Misyonerlik Faaliyetleri” başlığı altında yer alan ayrımcı ifadeler ve bir süre evvel kamuoyunu meşgul eden “Asılsız Ermeni Soykırımı İddialarıyla Mücadele” kapsamında hazırlanan “Sarı Gelin Belgeseli” üzerine yazdığım “Milli Eğitim Bakanı Çubukçu’ya dilekçe” başlıklı yazıma yanıt geldi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu telefonla arayarak konu hakkında samimi açıklamalarda bulundu. Çubukçu öncelikle ders kitaplarındaki her türlü ayrımcı ifadelerinin kendisini de son derece rahatsız ettiğini, yazıya konu olan 8. Sınıf İnkılap Tarihi kitabında yer alan bölümler hakkında gereğinin yapılması için talimat verdiğini söyledi. Söz konusu bölümde şu ifadeler yer alıyordu:

Misyonerlik faaliyetleri

“Misyonerlik, sıradan bir inanç yayma faaliyeti değildir. Misyonerlik, düşünce ve düşünceyi ifade etme özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. İnsanları din değiştirmeye zorlayan sistemli ve organize bir harekettir. Misyonerler dinî amaçların yanı sıra siyasi, kültürel ve ekonomik amaçlar da taşırlar. Dış güçlerden, bazı sivil toplum kuruluşlarından ve kendi çevrelerinden sağladıkları büyük maddi destekle amaçlarını gerçekleştirmeye çalışırlar. Misyonerler, insanların ekonomik zorluklarını istismar ederler. Kendi inançlarına ait metinleri, değişik dillere çevirerek insanlara ücretsiz dağıtır ve gerektiğinde yazılı ve görsel medyayı propaganda aracı olarak kullanırlar. Devletimizin ve milletimizin milli birlik ve bütünlüğüne yönelik tehdit oluştururlar.”

Çalıştay’da masaya yatırılacak

Bakan Çubukçu dinî teşkilatlanmalar ve faaliyetler üzerinde Türkiye’de hassasiyet bulunduğunu, ancak bunun düşünce, ifade özgürlüğü ve Anayasal hakların çiğnenmesinin gerekçesi olamayacağını belirtti. Yazıya konu olan İnkılap Tarihi kitabıyla ilgili olarak gereğinin yapılması üzere derhal inceleme talimatı verdiğini de yineledi. Çubukçu ders kitaplarındaki sorunun sadece yazıya konu olan etnisite bazlı ayrımcılık, objektiflik eksikliği gibi hususlarla sınırlı olmadığını, cinsel ayrımcılık ve kadına karşı ayrımcı söylemler bakımından da sıkıntılar olduğunu ifade etti. Avrupa Birliği ile müzakereler kapsamında yol haritası niteliği taşıyan Ulusal Program’da ders kitaplarındaki ayrımcı ifadelerin ayıklanacağı yönündeki Türkiye’nin taahhüdünü kendisine hatırlattığımızda ise, Bakan Çubukçu bu konuda önümüzdeki hafta Bakanlığın bir Çalıştay düzenleyeceğini, tüm sorunların masaya yatırılarak çözüm konusunda strateji ve eylem planı hazırlanacağını söyledi.

Sözde Sarı Gelin Belgeseli

Bakan Çubukçu, küçük yaştaki çocuklarda travma yaratacak denli şiddet öğeleri içeren ve Ermenilere yönelik önyargılara neden olacak ifade ve görüntülerle yüklü Sarı Gelin ‘Belgeseli’ konusundaki sorumuza da yanıt verdi. Bakanlık olarak konuya çok duyarlı olduklarını ve belgeselin okullarda gösterilmesi konusunda Bakanlığın bir genelgesinin olmadığını belirtti. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in, belgesel DVD’lerinin rehberlik öğretmenlerine yardımcı materyal olarak dağıtıldığı ancak amacı dışında kullanıldığının anlaşılması üzerine dağıtımın durdurulduğu açıklamasından sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden bazı okullara belgeselin gösterilmesi ve sonuç raporlarının iletilmesi yönünde yazıların gitmeye devam ettiğini hatırlattığımızda ise gerekirse daha açık bir talimatla belgeselin okullarda gösterilmesine engel olacağı konusunda güvence verdi.

Azınlık okullarına ücretsiz ders kitabı

CNN Türk’ün haberine göre, azınlık okullarında kendi dillerinde eğitim gördükleri ders kitaplarını da Milli Eğitim Bakanlığı ücretsiz dağıtacak. İstanbul’daki bir Ermeni okulunda vazifeli öğretmen dilekçeyle başvurarak, Bakanlığın okullara ücretsiz ders kitabı dağıttığını hatırlattı ve azınlık okullarında kullanılan kendi dillerindeki ders kitaplarının da eşitlik ilkesi gereği ücretsiz dağıtılması talebinde bulundu. Talebi olumlu karşılayan Bakanlık, önümüzdeki eğitim yılından itibaren azınlık okullarında kullanılan Türkçe dışındaki ders kitaplarını da ücretsiz dağıtacak.

20.06.2009, Taraf/Politika

1 comment:

aronecinilis said...

GÖZLEM:
Çoğunluktan biri azınlıktan biriyle tanışıp da onun sandığı gibi kılıksız,cahil,görgüsüz olmadığını,evlerinde televizyon hatta bazılarında bilgisayar olduğunu görünce(gerçekten şaşırmıştı) şunu söyler:
Ben insanların eşitliğinden yanayım sen de şikayet etmediğin sürece kardeşimsin,yoksa hainsin.
Bu bir GÖZLEMDİR.

Followers